Skuteczne inwestowane to ciągły rozwój, który obejmuje wyciąganie wniosków, doskonalenie strategii, a także naukę panowania nad emocjami. Pomocnym narzędziem do tego jest odpowiednio skonstruowany dziennik tradera. Zanim udostępnię plik, najpierw chcę Ci uświadomić, jak taki ,,pamiętnik tradera” wpłynie na Twoją edukację.
Dziennik tradera – jakie informacje powinien zawierać?
Dziennik tradera najczęściej jest kojarzony z zapisywaniem informacji o przeprowadzonych transakcjach. Ale w praktyce takie narzędzie powinno również pomagać w nauce panowania nad swoimi emocjami. W takim dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:
- nazwa instrumentu/pary walutowej, dotyczącego danej transakcji, np. EUR/USD
- data i godzina otwarcia pozycji
- wielość pozycji
- poziomy Stop Loss (ucinanie strat) oraz Take Profit (realizacja zysków), określone w pipsach oraz kwocie depozytowej lub wartości procentowej odnoszącej się do posiadanego depozytu
- powody zawarcia danej transakcji, np. zmiana sytuacji na rynku wskutek tornada w danym kraju
- dokładny opis emocji, pojawiających się przed i w trakcie składania zlecenia
- warunki, które muszą zaistnieć w celu realizacji części pozycji lub całości
- moment zamknięcia pozycji i uzasadnienie
- opis emocji towarzyszących przy zamknięciu pozycji
Jeżeli chcesz, to możesz wykonać screeny z ekranu i nanieść na nich SL, TK, itd. Natomiast ważne, abyś opisywał emocje, które będą Ci towarzyszyć, bo to pozwoli Ci łatwiej rozpoznawać zależność między nimi a podjętymi decyzjami.
Dlaczego warto prowadzić dziennik tradera w praktyce?
Wiele osób słyszało o tym narzędziu, ale jest zbyt leniwych, żeby z niego korzystać. Jeśli jesteś początkującym traderem, to polecam Ci prowadzić taki ,,pamiętnik”, ponieważ dzięki niemu zawsze będziesz mógł wielokrotnie analizować archiwalne transakcje. To pozwoli Ci w przyszłości zwiększyć szanse na to, czego możesz się spodziewać, gdy na wykresie zaistnieją podobne sytuacje. Ponadto będziesz mógł utrwalać pewne schematy rynkowe i rozpoznawać je, a także wykrywać błędy w historycznych transakcjach – począwszy od analizy technicznej, a skończywszy na emocjach.